Arkiv

Året

Familjealphakurs startar igen

Publicerad: 25.08.2010
Familjealphakurs startar igen

Vad är meningen med livet? Vad har kristen tro att tillföra nutids-människan?

Om du är intresserad av att utforska dessa och liknande frågor, då är en Alpha-kurs kanske något för dig. Eller kanske du vill repetera grundsanningarna i den kristna tron under avslappnade former.

Kom med på  Alpha-intro för att höra mera om höstens kurs.

Nina Åström presenterar Alpha

Alpha-intron hålls på Backstage, Torggatan 35, tisdagen den 14 september klockan 18.30.

Sångerskan Nina Åström sjunger sina vackra sånger och berättar mera om kursen. Hon ackompanjeras av gitarristen Kimmo Suomela från Vasa. Kvällen inleds med en gemensam kvällsbit.

Grundkurs i den kristna tron


En Alpha-kurs är en grundkurs i den kristna tron i en lättsmält förpackning. En kurskväll består nämligen av god gemenskap, mat, sång, undervisning och samtal i grupper under god ledning.

Höstens kurs är tänkt för  alla åldrar. Detta innebär skild undervisning för barn i olika åldrar samt barnpassning.

- Alpha-kursen hålls på torsdag kvällar  mellan kl 18 och 20.30, berättar Jan Nygård.

Alpha-kursen inleds 23.9 och avslutas med en festkväll den 9.12. Alla samlingar hålls i församlingshemmet på Kyrkbacken, förutom Alpha-dagen, som hålls på Kalvholmen.

Anmälning

Man kan börja anmäla sig redan nu till kursen. Du som gärna vill ta reda på mera om den kristna tron, detta är en kurs för dig! Alla är välkomna, oberoende av tvivel, stark, svag eller ingen tro alls. Anmäl dig till pastorskansliet, tel  050 3147 227.

Mera info ger även Jan Nygård, 050 3147 312 och Peter Silfverberg, 050 3147 313

Kurskvällarna

23.9 Vem är Jesus?
3.10 (Obs söndag kväll!) Varför måste Jesus dö?
7.10 Hur kan jag vara viss om min tro?
14.10 Varför skall jag läsa Bibeln, och hur?
28.10 Varför ska jag be och hur?
30.10 Alphadag på Kalvholmen
4.11 Hur leder Gud oss?
11.11 Helar Gud idag?
18.11 Hur skall jag stå emot det onda?
25.11 Varför och hur ska jag berätta om vår tro för andra?
2.12 Vad ska vi ha kyrkan till?
9.12 Alphafest