Gemensamma kyrkofullmäktige

Gemensamma kyrkofullmäktige

Gemensamma kyrkofullmäktige är samfällighetens högsta beslutande organ. Medlemmarna till den väljs med allmänna val för en fyraårsperiod.
Gemensamma fullmäktiges möten är öppna för allmänheten. 

Gemensamma kyrkofllmäktige i Karleby kyrkliga samfällighet har 51 platser fördelade per församling enligt följande:

  • Karleby finska församling 25 medlemmar
  • Karleby svenska församling 7 medlemmar
  • Kaustby och Ullava församling 6 medlemmar
  • Kelviå församling 6 medlemmar
  • Lochteå församling 4 medlemmar
  • Halso församling 3 medlemmar

Gemensamma kyrkofullmäktige 2019-2022

Paananen Jukka, ordf.
Snellman Hans, viceordf.

Karleby finska församling:

Aho Annu
Annala Heini
Haapasaari Emma

Hulkko Pekka (1.1.2019–31.12.2019)
Isotalus Tiina (1.1.2019–31.12.2019)
Jyrinki Kirsti
Kellosalo Anne
Kinnunen Erkki
Kuusniemi Hannu
Leivo Marjaana
Läspä Sirpa
Nurmi Pekka
Nyakwama Minna
Paananen Jukka
Passoja Merja
Pensaari Paula
Rytioja Antti
Salmi Marjo
Sarkkinen Mika
Store Ida-Emilia
Suonsyrjä Ilkka
Sykäräinen Sakari
Syrjälä Tommi
Taskila Petri
Teerikangas Kristiina
Urpilainen Pirjo
Valli Eemeli 

 

Karleby svenska församling:

Bäck Solveig
Haals Benita (1.1.2019–31.12.2019)
Kankkonen Niklas
Lindqvist Mikael
Petersson Thomas
Sandell Torbjörn
Smedjebacka Sonja
Snellman Hans 

 

Kaustby och Ullava församling:

Hanhikoski Kari
Kentala Jussi
Kettu Terttu
Linnarinne Tanja
Myllymäki Raimo
Salo Oili

 

Kelviå församling:

Hankaniemi Leena
Jylhä Harri

Kallinen Markku (1.2.2020–31.12.2022)
Kivistö Irja
Luoma Otto
Muuraiskangas-Nissilä Tuula (1.1.2019–31.1.2020)
Timlin Juhani

 

Lochteå församling:

Haverinen Risto
Hyyppä Pentti
Niemi Heikki
Orjala Vuokko

 

Halso församling:

Hietalahti Paavo (1.1.2020–31.12.2022)
Lindfors Kalevi (1.1.2020–31.12.2022)
Mikkonen Hannu (1.1.2020–31.12.2022)