Nyheter

Tillsammans – för missionen

Publicerad: 22.11.2017

På julbasaren finns det goda möjligheter att köpa såväl julklappar som hembakt till julbordet. Foto: Sweta Meininger

Jultiden närmar sig och med den de omtyckta julbasarerna.
En julbasar med långa anor är SLEF:s julbasar för missionen, som också i år ordnas i slutet av november i Mikaelsalen. För andra året i rad ordnas julbasaren i samarbete med Närvilä bönehusförening. Genom den gemensamma satsningen vill föreningarna lyfta fram missionsarbetets betydelse – med mottot Jesus till alla - och samtidigt jobba för att missionsintresset förs vidare från de äldre till de yngre.

Den gemensamma julbasaren för missionen den 30.11. 2017 börjar med missionsinfo och besök av missionärerna Anna & MagnusDahlbacka och Eva & Ove Gädda,som nyligen flyttat hem från missionsfältet i Kenya. Kvällen fortsätter traditionsenligt med servering, auktion och lotteri.

Arrangörerna ser fram emot en fin kväll för missionen, där goda möjligheter finns för dem som i god tid vill köpa såväl julklappar som hembakt till julbordet. Julbasarens intäkter delas jämnt mellan Kenya-missionen, familjen Warghs arbete i Främre Asien och Närviläs vänförsamling i Karatusa, Ryssland.

Julbasar för missionen
i Mikaelsalen 30.11. 2017 kl 18