Nyheter

Dags att söka sommarjobb – elektroniskt

Publicerad: 07.02.2018

Sommararbeten 2018 i Karleby kyrkliga samfällighet kan nu sökas. Alla lediga arbetsplatser finns som tidigare på karlebykyrkligasamfallighet.fi/arbetsplatser. Det som är nytt är en länk till KirkkoHR-tjänsten i slutet av varje platsannons. Där kan man fylla i en arbetsansökan.

KirkkoHR är designad speciellt för församlingarnas behov. Tjänsten är lätt att använda. Man kan scrolla i platsannonser utan att registrera sig. Det gäller bara att mata in Kokkolan seurakuntayhtymä som Organisation och klicka på den önskade platsannonsen.

För att kunna söka ett arbete måste man registrera sig. När du en gång registrerat dig i KirkkoHR-tjänsten kan du söka arbetsplatser där också senare. Det gäller alltså att spara lösenorden. Det går också att lämna in en öppen ansökan i KirkkoHR om du inte hittar någon lämplig platsannons där just nu.

Arbetsplatserna som lediganslås i KirkkoHR finns också på mol.fi och Oikotie.fi.

Du kan scrolla i platsannonserna utan att registrera dig i KirkkoHR. Mata in Kokkolan seurakuntayhtymä i
Organisation och klicka på den önskade platsannonsen. För att kunna söka ett arbete måste du registrera dig.