Nyheter

Lunchmusik i stadskyrkan

Publicerad: 05.07.2018

https://www.kokkolanseurakuntayhtyma.fi/filebank/12834-matti_pohjoisaho_NETTI_copy.jpgSommarkantorn i finska församlingen, Matti Pohjoisaho, spelar i onsdagens lunchkonsert 11.7 kl 13 i Gamlakarleby stadskyrka. Han är verksam som lärare vid Sibelius Akademin i orgelimprovisation och liturgiskt orgelspel, men under sommaren hinner han ge konserter samt fungera som kantor. Han försöker också hinna njuta av sommaren, värmen och av att simma! Sin lunchkonsert kommer han att inleda med att spela ett preludium och en fuga i c-moll av Bach på piano. På orgel kommer han att spela en symfonisk dikt, Les Préludes av Franz Liszt (arr. Helmut Deutsch). Det är ursprunglingen
skrivet för en stor orkester och Pohjosaho säjer att han försöker hitta orkesterns klangfärger i orgeln.

 

Lunchmusik i stadskyrkan 11.7.
kl 13
program 6 e.

Text: K Klingenberg