Nyheter

Klarinettmusik och uruppförande i sommarmusiken

Publicerad: 11.07.2018

Musikerparet Milla och Markus Kaarto musicerar tillsammans med organisten Matti Pohjoisaho torsdagen den 12 juli kl 20 i Karleby sockenkyrka. Milla Kaarto undervisar i Kyrkslätt musikinstitut och Markus Kaarto spelar sedan 2008 i blåskvintetten Zetes som uppför musik från klassicismen och den tidiga romantiken på originalinstrument. Milla Kaarto har rötter i Nedervetil och började sin musikerbana genom att spela med i Kyrkans Ungdoms Blåsorkerster.

https://www.kokkolanseurakuntayhtyma.fi/filebank/12837-milla_ja_markus.jpgUnder torsdagens konsert framför de musik av bl.a Tartini, Mendelssohn, Baermann (och Crusell.) Organisten Matti Pohjoisaho har dessutom komponerat ett stycke för trion. Detta verk uruppförs under sommarmusiken i sockenkyrkan på torsdag kväll.

Sommarmusik torsdagen
den 12 juli kl 20
i Karleby sockenkyrka

Text: K Klingenberg