Nyheter

Danilo Valla i Karleby

Publicerad: 07.12.2018

Danilo VallaPå fredag kväll 7.12 talar italienaren Danilo Valla i Mikaelsalen. Han tolkas av Mario Heinilä, och Sakari Kalliomaa inspirerar åhörarna till bibelläsning. Per Stenberg och Martti Laitinen medverkar också. Kvällen börjar kl. 18 (obs. tiden).

Danilo Valla, 71, var som ung med i en revolutionär kommunistisk rörelse och planerade att gå med i terrororganisationen Röda brigaderna. Just då på 1970-talet kom finländska ungdomar till hans dörr och berättade om en möjlighet till förändring i livet. Det var första gången han kom i kontakt med evangeliet. Valla lät bli att gå med i Röda brigaderna och kom till tro några år senare.

Kontakten med Finland fortsatte, eftersom Mario Heinilä med familj jobbade som missionär i hans hemstad Pavia. I slutet av 70-talet for Valla med familj till bibelskola i Ryttylä för ett år. När han återvänt till Italien avlade han universitetsexamen i Bibelns grundspråk grekiska och hebreiska.
Senare höll han en missionsskola, från vilken elever har farit ut till flera olika länder.

För närvarande koncentrerar han sig på Youtube-undervisning, en italiensk översättning av Bibeln och församlingsbesök.
Valla är också känd för sin programserie Bibeln är underbar i TV7.