Nyheter

Korsets väg -konsert i Gamlakarleby stadskyrka

Publicerad: 10.04.2019

På långfredagen framförs Franz Liszts verk Via Crucis i Gamlakarleby stadskyrka. Verket är skrivet för blandad kör, solister samt orgel och beskriver de fjorton stationerna på Kristi lidandets väg; Via Dolorosa.

Via Crucis är ett av Franz Liszts sista verk. Han påbörjade verket 1878 medan han bodde i Rom och fullbordade verket Budapest 1879. Verket innehåller kända passionskoraler som tex O huvud blodigt, sårat. Förutom körsatser innehåller verket orgelsatser och barytonsolon.
I Via Crucis sjungs satserna omväxlande på finska och svenska. Medverkande är stadskyrkans Kantoreikör, Johannakören, Gamlakarleby Manskör, Karleby gosskör samt kantorerna. Som barytonsolist hör vi Hannu Ilmolahti och vid orgeln Tuomo Viherjuuri. Dirigent är Martti Laitinen.