Nyheter

Konst och musik på Tankar inleds

Publicerad: 03.07.2019

Obs! Ändrade datum & tider! Se nedan:

På grund av den hårda nordliga vinden har MS Jenny tvingats inhibera flera turer de senaste dagarna. Därför blir den första konserten på Tankar framskjuten och hålls torsdagen den 11 juli kl 19.30 i samband med att MS Jenny gör kvällstur till Tankar. I kvällskonserten i Tankar kyrka spelar Joanna Hanhikoski cello, Ari Hanhikoski, altviolin och Tuomo Viherjuuri medverkar med sång och althorn. Programmet kostar 10 e och program som inkluderar servering kostar 15 e.

Öppningen av Annuli Viherjuuris konstutställning blir fredagen den 12 juli kl 14.00 vid Tankar café, på terrassen utanför om vädret tillåter. Under öppningen spelar Joanna Hanhikoski cello. Till öppningen kan man komma med MS Jennys ordinarie dagstur.

I sina verk fångar konstnären på ett känsligt, melankolisk sätt mänskligt djupa känslor när livets rädslor och besvikelser tvingar människan att möta sin egen litenhet.

Utställningens tema passar bra in i havsmiljön, där havet ofta får en människa att känna sig liten. Viherjuuris konstverk förmedlar ändå tröst och lugn; en av tavlorna heter I tystnadens famn.

Konstutställning är öppen i Café Tankar måndagar kl 17 - 22 och veckans övriga dagar kl 9 - 22 fram till 10 augusti.

Konst och musik på Tankar arrangeras av en arbetsgrupp. Karleby stad och Stiftelsen kulturfonden för Gamlakarlebynejden stöder konserten.

Annuli Viherjuuri

 

Text: Kristina Klingenberg