Nyheter

Nina Åström uppträder i stadskyrkan

Publicerad: 02.10.2019

Lördag den 12.10 uppträder skivaktuella sångerskan Nina Åström i Gamlakarleby stadskyrka. Med sig har hon ett band, som består av musikerna Kimmo Suomela på gitarr, Jim Hakola på slagverk och Wilma Witick, sång.

Den här gången är konserten nästan helt på svenska med många låtar från den nya svenskspråkiga skivan Frid och frimodighet, vars namn också står som tema för hennes konsert.
Som vanligt, varvas sångerna med mellansnack av Nina, och hon berättar också om sitt fängelse- och evangelisationsarbete.

Nina Åströms nya skiva Frid och frimodighet är artistens första helt på svenska. Bild. Jari Hakola Jag önskar att konserten blir en kväll med fin musik, varm och direkt kommunikation och att det att bygger på den grund som Guds nåd och sanning i Jesus är, hälsar Nina Åström.

 

Konsert
Nina Åström
lö 12.10 kl 19
Gamlakarleby stadskyrka